2023 kovo 3 d.

Gaivaus vėjelio dvelksmas, tekanti upė, čiulbantys paukščiai ir žydinčios gėlės – atrodo širdis dainuoja, kai trumpam pabėgama nuo miesto šurmulio į gamtos ramybę. Atrodo geriau ir nebūtų galima įsivaizduoti, tačiau viena smulkmena pakeičia viską. Džiaugsmingą nuotaiką tolyn nustumia susierzinimas ir pasipiktinimas. Staiga pastebima, kad pievoje nebeliko vietos prisėsti ir pasimėgauti pikniku su draugais, nes po žeme gyvenantis kurmis nemato išorinio pasaulio ir palieka begalybę priminimų vejoje, kad jis čia šeimininkas.

Tai vienas iš iššūkių, su kuriais susiduriame gražindami poilsiavietės aplinką. Jau ilgą laiką išbandę įvairius metodus atradome, kad vienas iš jų veikia efektyviausiai ir veiksmingiausiai. Todėl dalinamės laiko patikrintu kurmių gaudymo būdu, jeigu jie pievą išdarko ir pas jus.

Šiandien žmonės turėdami nuosavą žemės plotą siekia sukurti jaukią ir savo grožiu džiuginančią aplinką, kurioje būtų gera ir malonu gyventi. Išpuoselėtų vejų, daržų ir gėlynų savininkams vienas iš didžiausių galvos skausmų, kai jų sklype apsigyvena kurmis. Gražioje pievoje vienas po kito kyla kurmiarausiai ir kyla klausimas: „o ką dabar daryti, kaip toliau elgtis?“  

Galima su kurmiais susidraugauti, juk jie maitinasi gyvais kenkėjais (sliekais, vabalais, lervomis ir t.t.), jie nesimaitina augalais ar jų šaknimis, todėl žalos augalams nepadaro. Tačiau jų išversti kurmiarausiai sudarko vejas, gėlynus, daržus. Jei jūsų sklype apsigyveno kurmis, tai rodo, kad dirvožemis yra purus ir derlingas, todėl kurmis tiesiog keliauja ieškodamas maisto, o jūsų pievelė pamažu virsta kaip minų laukas. Nederlingoje, smėlėtoje dirvoje kurmiui maisto būna mažiau, jis tokiose vietose neužsilaiko.

Kurmiui reikia nemažai maisto, jis per parą suėda tiek, kiek sveria pats. Kurmiai ne tik ėdrūs, bet ir ganėtinai plėšrūs gyvūnai, pagrinde maitinasi sliekais. Kitas jo maistas – gyvi dirvožemio bestuburiai, lervos, vikšrai, kurkliai ir kiti vabzdžiai. Kadangi kurmiai minta tik gyvais organizmais, tai tiesioginio pavojaus augalams jie nekelia. Tačiau rausdamas savo urvus pažeidžia augalo šaknis, užverčia mažesnius augalus žemėmis, dekoratyvinėse pievelėse išrausia vizualų vaizdą darkančius kurmiarausius.

Vienas kurmis per dieną gali išrausti dešimtis metrų naujų urvų, tačiau jis daugiausiai naudojasi senais jau išraustais urvais. Todėl pamačius kelis kurmiarausius savo pievutėje, nereikia pulti suversti tų žemių atgal, nes kurmiai rausia savotiškas ventiliacijos angas po žeme, todėl užkimšus vieną, kurmis išrausia kitą. Kurmiai labiausiai mėgsta vidutinio drėgnumo žemę.

Lietuvoje kurmis paplitęs gan plačiai, sutinkamas pievose, pamiškėse, laukuose, daržuose. Praktiškai kurmis visą gyvenimą praleidžia po žeme. Mato silpnai, tačiau turi puikią uoslę. Žemėje kurmis rausia giluminius ir paviršinius urvus. Paviršiniais urvais kurmis gali nukeliauti nemažą atstumą išrausdamas nemažą plotą. Paviršiniai urvai būna išrausti 5-20cm gylyje. Giluminius urvus kurmis rausia iki 1m gylio, jis išstumia žemes į paviršių, taip atsiranda kurmiarausiai. Giliai žemėje jis išrausia sudėtingas urvų sistemas, sudarydamas labirintus per kelis aukštus. Sudėtingame urvų labirinte yra didelis pagrindinis – centrinis lizdas su maisto atsargomis. Į šį lizdą kurmis sutempia sausą žolę, lapus, samanas. Tai kurmio pagrindinė buveinė, čia jis ilsisi, veda vaikus. Virš pagrindinio urvo, virš žemės būna išverstas didžiausias kurmiarausis. Balandžio – gegužės mėn. kurmio patelė atsiveda 2-9 kurmiukus. Pradžioje juos žindo, kai paauga, pradeda maitinti minkštais sliekais. Kurmiukai auga greitai, būdami dviejų mėnesių jie jau nesiskiria nuo suaugusio kurmio. Rugpjūčio – rugsėjo mėnesį kurmiukai jau pradeda gyventi savarankiškai ir išeina į naują dar neapgyventą teritoriją. Kurmiai nemėgsta kaimynų, jie nenori dalintis savo urvais su kitais kurmiais, jie susipeša, bet jeigu maisto yra pakankamai, tai būna, kad urvais dalinasi keli kurmiai. Kurmiai gyvena vienišių gyvenimą, tik pavasarį susiranda porą „ vestuvėms“, o toliau šeimininkauja vienas savo urvuose ir išveja užsilikusį kitą kurmį.

Žmonės su kurmiais kovoja įvairiais būdais. Daug straipsnių su įvairiausiais patarimais, kaip jų atsikratyti. Bet ne taip jau ir lengva išnaikinti kurmius tik perskaičius patarimus. Kurmio atbaidymo būdai mažai efektingi arba visai neveikia, nes jų visiškai išnaikinti neįmanoma, į tuščius urvus ateis kitas kurmis ir tai tik laiko klausimas, kada vietoje sugauto kurmio apsigyvens kitas. Vienintelis patikimiausias ir efektyviausias būdas kurmiams gaudyti yra spąstai. Jų pagalba mažinamas kurmių skaičių sklype. Tačiau tai nėra taip paprasta ir lengva kaip atrodytų iš pirmo žvilgsnio. Naudojant šį gaudymo metodą reikia turėti žinių ir įgūdžių, kad būtų pasiektas norimas rezultatas. Kadangi per ilgą laiką įgijome patirties gaudydami kurmius, galime pasiūlyti kurmių gaudymo paslaugą spąstais jūsų  kieme.

5 1673

Leave a Reply